Harika Yorumlar

Konu Bilgileri;
Konu : 'GSM'de taahhütnameyle servis yasadışı'
Yorumcu : Hy_Tr     
Yorum Sayısı : 1 Görüntüleme : 584
Etiketler: GSMde, taahhütnameyle, servis, yasadışı,
Cevapla  Gönder 
 
Değerlendir:
  • 18 Oy - 2.94 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


'GSM'de taahhütnameyle servis yasadışı'
05-06-2010, 11:53 PM
Mesaj: #1
yeni 'GSM'de taahhütnameyle servis yasadışı'

Tüketicileri Koruma Derneği, GSM operatörlerinin abonelikleri sözleşmeyle değil taahhütnameyle veriyor olmalarını 'yasadışı' ilan etti.

Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKDER) Genel Başkanı Fikri Karagöz, GSM operatörlerinin, abonelikleri taahhütnameyle sunmalarının, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'a aykırı olduğunu bildirdi.

Fikri Karagöz, açıklamasında, kablosuz internet ve hatlı cep telefon aboneliği gibi değişik kampanyalar düzenleyen GSM operatörlerinin, kampanyaları tüketicilere bir taahhütnameyle sunduğunu belirtti.

Taahhütnamelerle tüketicilere bazı yükümlülükler getirildiğini ifade eden Karagöz, şunları söyledi:

''Taahhütnamelerde, tüketicilerin belirtilen yükümlülüklere uymaması halinde yani kampanyanın süresi sona ermeden kampanyadan ayrılmak istemeleri, GSM hattını başka bir GSM operatörüne taşımaları durumunda, söz konusu aykırılıkların gerçekleştiği aydan itibaren taahhüt süresi bitimine kadar ödenmesi gereken vergiler dahil kalan taksit tutarı toplamını, cezai şart olarak bir kerede alacakları belirtiliyor.

Bir kere GSM operatörlerinin, abonelikleri taahhütnameyle sunmaları, 4822 sayılı yasa ile değişik 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 11/A maddesine aykırıdır. Çünkü abonelikler taahhütnameye bağlı olarak değil, sözleşmeye dayalı olarak sunulur. Tüketici yasasının 11/A maddesine göre de her türlü abonelik sözleşmesine taraf olan tüketiciler, isteklerini satıcıya yazılı olarak bildirmek kaydıyla, aboneliklerine tek taraflı son verebilirler.''

Karagöz, satıcının, tüketicinin aboneliğine son verme isteğini, yazılı bildirimin kendine ulaştığı tarihten itibaren en geç 7 gün içinde yerine getirmekle yükümlü olduğuna işaret ederek, bu konuda şu örneği verdi:

''Emine Sarı adlı tüketicimiz, 18 Haziran 2009'da bir GSM operatörüne 3G abonesi olduğunu, hiçbir hizmet alamadığı halde kendisine toplam 420 lira fatura çıkarıldığını, bu nedenle aboneliğinin iptali için ilgili GSM operatörüne yazılı başvuruda bulunduğunu belirtmiş, aboneliği feshedilmeyince Yıldırım Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurmuştur. Hakem Heyeti, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun 11/A maddesi gereği tüketicimizi haklı bulmuş, sözleşmenin ve tüketiciye kesilen faturanın iptaline karar vermiştir.''Bu Konuyu Sosyal Ağ Web Sitelerinde Paylaşabilirsiniz...
 
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
05-16-2010, 12:29 AM
Mesaj: #2
RE: 'GSM'de taahhütnameyle servis yasadışı'

teşekkür ederimHarikaBu Konuyu Sosyal Ağ Web Sitelerinde Paylaşabilirsiniz...
 
Degerli beyme Kullanicisi Apr 2010 Tarihinden Beri HaRiKa YoRuMLaR, şiir,müzik,yorum,film,vidyo,resim,eğlence,harikayorumlar,spor,forum,siteni ekle ve dahası a üyesiniz.TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZ.
http://www.harikayorumlar.com
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla  Gönder 


Forum'a Git:

Harika-Yorumlar Konu Bağlantı Araçları : 'GSM'de taahhütnameyle servis yasadışı'
Etiketler :  
Site Ekle ,harika , yorum , yorumla , yorumlar , forum oyun , spor forum , site tanıt , websiteni ekle , paylaşım , haber yorum, şiir , resim ekle , site ekle , site tanıtım , yorumcu , office , harika site , vidyo , güzel yorumlar , resim yorumlari , rüya yorumları , grafik , tasarim , harika resimler , manzara resimleri , ilizyon, program indir, download, yükle, bedava indir, ücretsiz izle
Harika Konu Linki :  
Sitene Ekle Html Kodu :  
Link Ekle - URL Adresi :  


İletişim | www.harikayorumlar.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS
Türkçe Çeviri: MyBB
Powered By: MyBB - Tema Hakları= HaRiKa YoRuMLaR a Aittir!!

Dikkat!!Sitemizdeki mp3 ler tanıtım amaçlı eklenmiştir. Lütfen bilgisayarınızdan 24 saat içinde siliniz.Sitemizdeki paylaşımlar da alıntı olanların belirtilmesi gerekir ayrıca sitemizden alıntı yapıldığında harikayorumlar.com eklenmesi zorunludur!!

Harika Rss / Site tanıt /Rss Abone /         Ücretsiz Site Ekle / Forum Arama / Forum /

Harika Arşiv / Site Map1 / Harika Rss /   Websiteni Ekle / Harika İstatistik / İndir /

Yorum / Site Map 2 / Yorum Nedir? /      Harika Manzaralar / Yorumla / Reklam Ver /

Site Map 4 / Site Map 3 / Site Map 5 /     Günün Yorumları /Haber Yorum, Son Dakika Haberler Tag Cloud GebzeTncl