Harika Yorumlar

Konu Bilgileri;
Konu : namaz kılmayanın hükmü?
Yorumcu : Hy_Tr     
Yorum Sayısı : 2 Görüntüleme : 950
Etiketler: namaz, kılmayanın, hükmü,
Cevapla  Gönder 
 
Değerlendir:
  • 12 Oy - 2.67 Yüzde
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


namaz kılmayanın hükmü?
12-14-2009, 05:56 PM
Mesaj: #1
namaz kılmayanın hükmü?

Hamd, ancak; "Ve sen durma, öğüt ver, gerçekten öğüt müminlere fayda verir. Ben İnsanları ve cinleri ancak bana kulluk etsinler diye yarattım" (Zariyat, 55-56) buyuran, alemlerin Rabbi Allah'a mahsustur.

Salatü Selam, "Onlarla, bizim aramızda -savaşmamıza engel olan- sözleşme namazdır. Kim bunu terkederse gerçekten küfre düşer" (Sahihtir, İmam Ahmed) diyen Allah'ın Resulü üzerine olsun.

Namazın, kafirle müslümanı birbirinden ayıran, İslam'ın direği olduğunu bilmek zorundayız. Ne yazık ki, İslam coğrafyasında dünyaya gelmiş, adları müslüman olan çok sayıdaki ve içinde yaşadığımız toplumlar namaz gibi ehemmiyeti haiz bir yükümlülüğü terketti ve de ihmal ettiler. Bu da onlara, namaz, dindeki yeri ve terki durumunda söz konusu olan hükümlerinden bahsetmeyi, nasihat babından zorunlu kılmaktadır.

Şunu öncelikle bilmelisin ki; namazı terkeden kimsenin azgınlığı kendisine üstün gelmiş, alışverişte zarara uğramış, kötü akibetini kendi elleriyle hazırlamış, uzayıp giden bir hüsran ve pişmanlık içine düşmüştür. Namaz kılmayan kimse nefretle kınanmıştır. Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in yolu üzere ölmez. Onun barınağı kızgın bir ateş, konuklanacağı ve buyur edileceği yer de Cehennem'dir (Allah korusun).

Allah Sübhanehu ve Teala, namazın ehemmiyetini oldukça büyük kılmış, Resulü de sallallahu aleyhi ve sellem bunu belirtmiştir. Allah Teala şöyle buyurur;

"Nihayet onların peşinden öyle bir nesil geldi ki, bunlar namzı bıraktılar; nefislerinin arzularına uydular. Bu yüzden ileride azgınlıklarının cezasını çekecekler" (Meryem, 59),Bu Konuyu Sosyal Ağ Web Sitelerinde Paylaşabilirsiniz...
 
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-14-2009, 05:57 PM
Mesaj: #2
RE: namaz kılmayanın hükmü?

"Her nefis, kazandığına karşılık bir rehindir; Ancak, (hesap defteri) sağ yanından verilenler başka: Onlar cennetler içindedir. Günahkarlara, "sizi şu yakıcı ateşe sokan nedir?" diye uzaktan uzağa sorarlar. Onlar şöyle cevap verirler: "Biz namazımızı kılmıyorduk, ... " (Müddesir, 38-43),

"(Bununla birlikte kafirlikten vazgeçip) tevbe eder, namaz kılar ve zekat verirlerse, artık onlar dinde kardeşlerinizdir... " (Tevbe, 11)

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem de "Kişi ile küfür ve şirk arasında namazı terketmesi vardır." buyurmuştur (Müslim).

Namazın önemi ifade eden başka bir hadis te şöyledir; "Kulun, kıyamet gününde ilk hesaba çekileçeği şey namazdır. Eğer -bu hesabı- düzgünse diğer ameli de düzelir, yok bu -hesabı- fasit olursa diğerleri de fasit olur" (Sahihtir, Taberani) Bir başka hadisinde ise Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem;

"İnsanlarla, Allah'tan başka ilah olmadığına, Muhammed'in sallallahu aleyhi ve sellem şüphesiz Allah'ın elçisi olduğuna şehadet etmeleri, namaz kılmaları ve zekat vermelerine değin savaşmakla emrolundum. Eğer bunları yaparlarsa kanlarını ve mallarını benden korumuş olurlar. Fakat -gerçek- hesapları yine Allah'a kalmıştır." (Buhari, Müslim) buyurmaktadır. Yine bir diğer hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır;

"Benim havzım İyle ile Aden arasından daha uzundur. Nefsim elinde bulunana andolsun ki, O' nun kapları yıldızların sayısından çoktur. Sütten daha beyaz, baldan daha tatlıdır. Nefsim elinde bulunana andolsun ki, ben; bir kimsenin kendi havuzundan, başkalarının develerini kovduğu gibi insanları ondan kovacağım. Ashab: Ya Resulullah sen, o gün bizi tanıyabilecek misin? dedi. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem de, "Evet, sizin o gün hiçbir ümmette bulunmayan bir simanız olur. Yanıma abdest eseriyle -azalarınız- aklanmış gelirsiniz" -yanıtını verdi" (Müslim)Bu Konuyu Sosyal Ağ Web Sitelerinde Paylaşabilirsiniz...
 
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
12-14-2009, 05:58 PM
Mesaj: #3
RE: namaz kılmayanın hükmü?

Namazı terketmek sebebi ile Resulullah' ın namazsızları kendi havuzından uzaklaştırdığı o pek zorlu günde senin yerin neresi olacak? Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem, çehrelerinde abdest sebebiyle oluşan parıltıların varlığıyla arkası sıra gelenleri gayet iyi bilecek. Ama seni nasıl tanıyıp ta kendi havzına dahil etsin ki? Çünkü sen namaz kılmıyorsun!..

"Tasdik etmedi, namaz da kılmadı. Ancak yalanladı ve yüz çevirdi." (Kıyamet, 31/32).

Bütün bu tehditlerden sonra Cennete girmeyi umuyor musun!?..

"Hep Allah'a dönüp itaat edin, O'ndan korkun ve namazı kılın da müşriklerden olmayın" (Rum, 31).

"Aralarında hüküm vermesi için Allah'a ve Resulüne davet edildiklerinde, "İşittik ve itaat ettik" demek, sadece müminlerin söyleyeceği sözdür. İşte asıl bunlar kurtuluşa erenlerdir" (Nur, 51)

Yüce Allah, Şeytan'a lanet etti ve O'nu rahmetinden kovdu. Şüphesiz o, Kıyamet gününde de ebedi olmak üzere Cehenneme atılacaktır. Çünkü O, Allah'ın emretmesine rağmen büyüklendi ve Adem'e secde etmedi,

"Bir zamanlar biz, meleklere "Adem'e secde ediniz" dedik. İblis hariç hepsi secde ettiler. O, yüz çevirdi ve büyüklük tasladı, böylece kafirlerden oldu" (Bakara, 34).

Şeytan, Adem'e secde etmediği için Allah'ın lanetine uğradı. Peki, Yüce Allah için secde etmeyerek O'nun emrine karşı gelenin hali ne olur? Oysa Allah şöyle buyurmakta, "Ben İnsanları ve cinleri ancak bana kulluk etsinler diye yarattım."

Namazın önemini belirten bir başka ayet te; "İman eden kullarıma söyle Namazı dosdoğru kılsınlar" (İbrahim, 31) şeklindedir

Ömer b. el-Hattab radıyallahu anh, vefatına neden olan hastalığı sırasında cemaate çıkamadığından -yanındakilere- şöyle sordu, "İnsanların tümü namazı kıldı mı? biz de "Evet" dedik. O da, "namazı terkedenin İslam'dan hiçbir nasibi yoktur" dedi. Ebu Hureyre radıyallahu anh'ta, "Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem'in ashabından hiç kimse, namazdan başka hiç bir amelin terkini küfür olarak görmezdi" demiştir (Sahihtir, Hakim).

Sahabe-i Kiramdan İbni Mes'ud radıyallahu anh, "Namazı terkedenin dini yoktur", Ebu'd-Derda radıyallahu anh' da, "Namaz kılmayanın imanı yoktur" (Taberani) demişlerdir.

Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem, "Kim ikindi namazını kılmazsa gerçekten ameli boşa gider." (Buhari) buyurmuştur.

Sahabelerden gelen nakiller, onların; kasten namazı vaktin sonuna kadar kılmayan kimsenin, kafir olduğu yönündedir. Alimler, "Sahabeden bunun aksini söyleyen kimse bilinmiyor" demektedirler.

Acaba namaz kılmayan kimse hangi amelin sevabını ümideder? Yarın Allah'ın huzurunda günahlarının affedileceğini neye dayanarak düşünebilir ki? Allah'ın ona yazdığı en büyük ameli sorumluluğu basite almanın, onu iteceği azaptan nasıl emin olabilir?

Bir baba, çocuğundan bir şey istediğini sonra da çocuğun bu isteği kale almadığını veya isteğine karşı gevşek davrandığını bir düşünmelidir. Baba derhal hiddetlenir, büyümesi ve yetişmesi için gün boyu başkalarının kaprisleri altında onun için kendini paraladığı evladı, çok önem verdiği bir hususta yüzçeviriyor veya omuz silkiyor veya gevşekdavranıyor?!.

Peki ya Alemlerin Rabbi olan Allah! Hastalandığımızda bizi iyileştirmesi için yakardığımız Rabbimiz! Gördüğümüz görmediğimiz nimetleriyle bizlere çok acıyan O yüceler yücesi Mevla zü'l-Celal! Her şeye zaman bulan insan, Rabbi için boyun eğip namaz kılmaya vakit bulamıyor? İşte bu korkunç bir şeydir.

Yere ve göklere boyun eğdiren yüce Allah'ın huzurunda namaz kılmayanın hali ne korkunçtur!.. Okuyup düşünen kimse için; namazın farziyetini belirten, kılmayanın çok kötü sonunu bildiren ve bundan özellikle sakındıran bir çok ayet ve de Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem'in hadis-i şerifleri vardır.Bu Konuyu Sosyal Ağ Web Sitelerinde Paylaşabilirsiniz...
 
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul
Alıntı Yaparak Cevapla
« Önceki | Sonraki »
Cevapla  Gönder 


Forum'a Git:

Harika-Yorumlar Konu Bağlantı Araçları : namaz kılmayanın hükmü?
Etiketler :  
Site Ekle ,harika , yorum , yorumla , yorumlar , forum oyun , spor forum , site tanıt , websiteni ekle , paylaşım , haber yorum, şiir , resim ekle , site ekle , site tanıtım , yorumcu , office , harika site , vidyo , güzel yorumlar , resim yorumlari , rüya yorumları , grafik , tasarim , harika resimler , manzara resimleri , ilizyon, program indir, download, yükle, bedava indir, ücretsiz izle
Harika Konu Linki :  
Sitene Ekle Html Kodu :  
Link Ekle - URL Adresi :  


İletişim | www.harikayorumlar.com | Yukarıya dön | İçeriğe Dön | Hafif Sürüm | RSS
Türkçe Çeviri: MyBB
Powered By: MyBB - Tema Hakları= HaRiKa YoRuMLaR a Aittir!!

Dikkat!!Sitemizdeki mp3 ler tanıtım amaçlı eklenmiştir. Lütfen bilgisayarınızdan 24 saat içinde siliniz.Sitemizdeki paylaşımlar da alıntı olanların belirtilmesi gerekir ayrıca sitemizden alıntı yapıldığında harikayorumlar.com eklenmesi zorunludur!!

Harika Rss / Site tanıt /Rss Abone /         Ücretsiz Site Ekle / Forum Arama / Forum /

Harika Arşiv / Site Map1 / Harika Rss /   Websiteni Ekle / Harika İstatistik / İndir /

Yorum / Site Map 2 / Yorum Nedir? /      Harika Manzaralar / Yorumla / Reklam Ver /

Site Map 4 / Site Map 3 / Site Map 5 /     Günün Yorumları /Haber Yorum, Son Dakika Haberler Tag Cloud GebzeTncl